Menüü

Metall saab värvid!

Tehnoloogia

Euroopas alustati pulbervärvide tootmist eelmisel sajandil 70-ndatel aastatel. Pulbervärv, nagu nimi ütleb, ongi värv pulbri kujul, mis on lahustite vaba pulbriline segu mis koosneb vaigust, kõvendist, värvipigmendist, täiteainest ja lisanditest. Pulbervärve liigitatakse mitmesse rühma nagu näiteks Polyester ehk välisvärv mis on mõeldud välistingimustesse ja Epoxypolyester ehk sisevärv mis on mõeldud sisetingimustesse. Värvispectrum kasutab ainult välivärve, mis sisetöödel on lisaboonuseks.

Kasutusel on veel kuumakindlad pulbervärvid (max.550 kraadi) ja tsingirikas pulbervärv ehk. tsinkkrunt. See värv on mõeldud ennekõike kruntvärvina (värvus sarnaneb toonile RAL 7012) kasutamiseks teraspiiretel, ehituskonstruktsioonidel, põllumajandusmasinatel, velgedel, aedadel jne. Tsinkkrunt annab suurepärase korrosioonikaitse, vastupidavuse niiskusele, soolale ja ilmastikule.

Pulbervärvid on kõik juba tehases valmiskujul pakendatud ja seega puudub võimalus muuta pulbrite värvitooni, -läiget ja -struktuuri, kuid lisandite lisamisega on saavutatud mitmeid pinnaefekte ja läikivuse astmeid nagu näiteks läikiv, poolmatt, matt, samet, liivapaberi efekt, apelsinikoor, metallik, vasarlakk jne.

Pulbervärvil on palju eeliseid märgvärvi ees aga samas ka mõningaid puuduseid.

Eelised:

väiksem kulu (värv on võimalik kokku korjata ja taaskasutada, mida meie ettevõttes ei rakendata) parem pinna kvaliteet, mehhaaniliselt tugevam pind keskkonna- ja loodussõbralik (puuduvad mürgised lahustid, ei sisalda raskemetalle) kiirem värvimise protsess (ei pea ootama värvi kuivamist) enamasti piisab ühest värvikihist. Struktuurvärve värvime õldjuhul 2-kordse kihina.

Puudused:

sobilik põhiliselt metallpindadele ei sobi roostes pindade katmiseks ei sobi väga raskete ja gabariitsete konstruktsioonide värvimiseks (piirajaks on ahju gabariidid) kuumutamise käigus võivad detailid deformeeruda

Värv kantakse pinnale spetsiaalse seadme abil, kus pulbrile antakse elektrostaatiline laeng, mille abil kinnitub värv detailile. Peamiselt kasutatakse kahte sorti seadmeid: tribo ja elektrostaatilisi e. kõrgepingega töötavaid seadmeid. Enne värvimist puhastame pinnad rasvast ja mustusest.

Roostes või eelnevalt värvitud detailid on vaja liivapritsiga üle lasta, et tagada kvaliteetne pinnakate.

Tsingitud pinnad tuleb passiveerida või karestada, muidu ei jää värv tootele kõvasti külge.

Peale värvi pinnale kandmist pannakse detail ahju, kus seda kuumutatakse 180- 200° C juures. Eelnevalt tuleb pinnalt eemaldada kőikvőimalikud lisad mis ei kannata kuuma. Peale detaili jahtumist on toode kasutamiseks valmis.